Землетруси Кіпру

лінії розлому тектонічних плит

Плануючи відпочинок на Кіпрі, турист найперше думає про те, які місця варто відвідати, де побувати, стараючись не акцентуватися на неприємностях, які можуть трапитися із ним в дорозі. Та в цій статті ми розглянемо можливі «неприємності», які також іноді трапляються на цьому острові, а саме – землетруси.

Як відомо острів Кіпр виник внаслідок зіткнення африканської та європейської тектонічних плит. І хоча він не лежить безпосередньо на лінії розлому, все ж, не настільки віддалений від цієї зони і землетруси на Кіпрі трапляються доволі часто.

Магнітуду землетрусів на Кіпрі за останні 5 років можна вважати середньою. Майже кожного року тут відчувалися поштовхи.

 За шкалою Ріхтера, 4 бальний землетрус достатньо сильний, щоб його відчули – сила землетрусу змусить вас прокинутися, якщо ви спали, будуть розгойдуватися предмети, які висять, можливі незначні руйнування. Поштовхи силою у 5 балів можуть перекинути меблі в приміщенні, а кам’яні будівлі можуть вкритися тріщинами, дерева сильно розгойдуються. 6-бальні поштовхи здатні повалити дерева, зруйнувати слабкі конструкції, та завдати помірної шкоди.

У кожному окремому випадку, окрім сили коливань не менш важливе і їх місце, тобто, де саме був епіцентр землетрусу. Якщо він був на дні моря чи океану, оцінюють, наскільки далеко від берегової лінії були ці поштовхи і чи є небезпека цунамі. Що ж до Кіпру, то доволі часто підземні поштовхи трапляються саме в Середземному морі, поблизу острова. Так, для прикладу, землетрус у 5,5 балів близ узбережжя острова стався у травні 2012 року. Епіцентр поштовхів тоді був у 93 км. південніше від міста Фамагуста та залягав на глибині в 19,8 км. Тож по при те, що 5,5 балів – це доволі відчутні коливання, віддаленість епіцентру землетрусу вберегла Кіпр від неприємних наслідків. Наступного разу землетрус поблизу Кіпру стався трохи більше, ніж за рік – у жовтні 2013 року. Поштовхи силою у 6,4 бала залягали на глибині 30 км.

Тоді теж вдалося уникнути шкоди та руйнувань. А вже через 2 місяці – у грудні 2013 року, поштовхи силою у 6 балів знову сколихнули Середземне море. Глибина епіцентру – 40 км., віддаленість від Кіпру – 208 км. (на північний захід від Нікосії). А от у грудні 2014 року землетрус, хоч і не одразу, та все ж завдав шкоди природі Кіпру. Епіцентр коливань залягав на глибині 64 км., був силою у 5,9 балів та відбувся у 208 км. на північний захід від Нікосії – столиці Кіпру. Та впродовж 15 днів море «підточило» пляжі порту Лачі, в деяких місцях розлившись на берег аж на 40 метрів. Внаслідок підтоплення, берегова лінія самих екологічних пляжів світу повністю змінилася. Востаннє землетрус потурбував островитян у липні 2014 року. На цей раз епіцентр поштовхів залягав не в морі, а безпосередньо на острові – в окрузі Фамагуста, в 2 кілометрах від села Ліопетрі. Глибина епіцентру – 30 км., а магнітуда – 4,1 бала. В розпал сезону, коли готелі переповнені туристами, ці поштовхи були відчутними і в столиці Кіпру, однак на щастя екстренні служби не отримували повідомлень про руйнування.

Як бачимо, Кіпр перебуває поблизу сейсмоактивної зони тож іноді тут відчуваються підземні поштовхи, однак мова не йде про значні пошкодження чи високі ризики для туристів. Навряд, чи можна вберегтися від усіх небезпек, тим паче коли мова йде про катаклізми та стихійні лиха. Однак, як вчить давня приказка, попереджений – значить озброєний.

0