Отруйні змії Кіпру

Плануючи свою подорож Кіпром, туристу цікаво буде дізнатися про особливості тутешніх місць – унікальні рослини, тваринний світ, яскраві природні пам’ятки. Але перш ніж вирушити в дорогу, варто згадати про правила безпечного відпочинку та оцінити можливі ризики. Одним із таких потенційних ризиків для любителів відпочинку в горах може виявитися зустріч зі змією (тут мешкає три види отруйних змій). Як варто поводитися в подібному випадку і як взагалі відрізняти отруйних змій від неотруйних, ми розповімо вам в цій статті.

Як і більшість диких тварин, змія оцінює людину як загрозу і може напасти на вас тільки з метою власного самозахисту. Більшість змій полохливі і намагатимуться втекти куди подалі, як тільки відчують небезпеку. Тож якщо по дорозі від вас буде багато шуму, швидше за все тварин ви не зустрінете. Важливо також і те, де саме ви зібралися гуляти. Шанси натрапити на змію зростають біля низьких чагарників, боліт і водойм, а також біля каменів. При зустрічі зі змією, особливо якщо ви не вмієте розрізняти отруйних представників від неотруйних, найкраще повільно відступити. Турботлива влада Кіпру встановила покажчики та знаки застереження в тих місцях, де ви ризикуєте зустріти змій. Також на знаках вказані номери телефонів для звернення, в разі укусу.

гюрза

Найнебезпечнішою змією Кіпру вважається гадюка гюрза, у неї ідеальне маскування, тож її дуже важко помітити на тлі каменів, гілок або сухого листя. Ця змія, як ми вже говорили, може напасти тільки для самозахисту, вона може голосно зашипіти і швидко накинутися. Ці змії досить великі – 1,3-1,8 метра, а їх товщина приблизно як рука дорослої людини. За один укус доросла гюрза здатна впорснути близько 50 мг. отрути. Смертельний результат у разі несвоєчасного надання допомоги становить 10%. Особливо ризикують діти і літні люди.

Улюбленими місцями гюрзи є схили гір (її можна зустріти на висоті до 2000 метрів), ущелини з струмками, береги річок, занедбані будинки і сухі ліси. А період активності цих змій – з березня по листопад (у листопаді вона йде в місця зимування).

котяча змія

На другому місці серед отруйних змій Кіпру – котяча змія, але її укус вважається не смертельним для людини. Ця змія невелика – до 70 см. в довжину. Як і інші змії, вона любить ховатися в тріщинах, і щілинах, навіть під корою дерев, по яких дуже вправно піднімається вгору. У жарку пору року ця маленька змійка активна в основному вночі, а в прохолодніший період її можна зустріти вдень. Котяча змія дуже полохлива, тому нападати на вас – це останнє, що вона спробує зробити. Якщо ви не будете намагатися її зловити, вона поповзе від вас якнайдалі. В іншому випадку, відчуваючи небезпеку, змія згортається в клубок, піднімаючи голову в загрозливій позі. З цього положення з шипінням або без, вона кидається в бік ворога. Отрута котячої змії викликає сильне отруєння і дуже неприємні і хворобливі відчуття в місці укусу, але без летальних випадків.

ящіркова змія

І остання отруйна змія Кіпру – це ящіркова змія. Вона може досягати в довжину до 2 метрів і активна з березня по жовтень. Любить сухі і відкриті ділянки, а також нори гризунів, узлісся лісів, береги річок, порожнечі між камінням. Ця змія також полохлива і забереться геть перш, ніж ви встигнете підійти. Її отрута також не смертельна для людини, хоча і є дуже токсичною.

Якщо вам все ж не пощастило і вас вкусила отруйна змія, важливо не панікувати і запам’ятати наступні рекомендації.

  • Ввести антидот, якщо він у вас із собою. Або ж якомога швидше відправити постраждалого до лікарні: у лікарнях Кіпру є антидоти від місцевих отруйних змій. Але в будь-якому випадку вас попросять описати змію, яка напала, щоб визначити яку сироватку ввести, тому постарайтеся запам’ятати, як вона виглядала.
  • Дуже важливо заспокоїти потерпілого, щоб він якомога менше хвилювався, оскільки при хвилюванні прискорюється серцебиття і отрута швидше поширюється по тілу.
  • Багато фахівців також рекомендують спробувати відсмоктати отруту з ранки за умови, що в роті немає тріщин і пошкоджень слизової оболонки. Відсмоктувати отруту можна протягом 20-30 хвилин, спльовуючи і обполіскуючи рот водою. Від висмоктування отрути язик може трохи оніміти.
  • Обробити місце укусу дезинфікуючим засобом: йодом, зеленкою або спиртом.
  • Терміново відвезти потерпілого до лікарні, при цьому він повинен зберігати горизонтальне положення тіла.

Як бачите, на Кіпрі водиться тільки одна змія (гюрза), отрута якої справді небезпечна для життя. Інші представники зміїного сімейства не становлять серйозної небезпеки. Тож, якщо ви будете дотримуватися правил безпеки, ризик бути вкушеним зведеться до мінімуму.

0