Сама отруйна рослина Кіпру

Бачачи дуже гарні квіти, часом так і хочеться прихилити гілку до себе і понюхати. Однак на Кіпрі є серед природних красенів такі, до яких торкатися не варто – вони отруйні. І як це часто буває, самі отруйні рослини водночас є самими гарними.

Самим отруйним на Кіпрі вважається олеандр (Nerium oleander) – великі пишні кущі, з прекрасними квітками, які неможливо оминути увагою. Але саме олеандр від пелюсток і до гілок повністю «просякнутий» отрутою. При чому, навіть засохла рослина подовжує становити загрозу. Якщо палити сухе гілля олеандра, дим від нього теж буде токсичним.

Ще до нашої ери особливі властивості цієї рослини люди пробували використати собі на благо. Так, для прикладу Авіценна пропонував використовувати зокрема листя олеандру для боротьби із комахами-шкідниками, в якості пестициду.

А ще відома історія про олеандр і військо Олександра Македонського. Якось під час одного з походів його військо зайшло на територію сучасного Туркменістану. Голодні і втомлені, вони побачили стадо баранів, що паслися неподалік та пишні зарослі олеандру. Не маючи й гадки про те, наскільки ця рослина отруйна, вони не придумали нічого краще, аніж засмажити шашлики на гілках олеандру. Як наслідок – швидка і несподівана переправа на той світ, а похід довелося відкласти…

Сьогодні нам добре відомо, що за токсичні речовини містяться у олеандрі. Основна небезпека – це олеандрин та корнерин, які впливають на роботу серця та центральної нервової системи. При отруєнні, окрім колік, блювоти та діареї може порушитися робота серця, аж до його зупинки.

Звісно, і з цього люди зуміли винести користь: з листя олеандра сьогодні виготовляють серцеві препарати на основі неріоліну та корнерину, які використовують при порушеннях роботи серця.

Водночас, отруйність олеандру не стала на заваді його селекції. Важко було встояти перед його пишним цвітом, що буває не лише рожевим, а й білим, червоним та жовтуватим. Враховуючи стійкість до низьких температур (до мінус 10 ºC) і витривалість в час засух, ця рослина дуже гарно росте в середземноморському кліматі. А в інших кліматичних зонах на зиму його забирають в приміщення, вирощуючи в діжках.

Все це говорить про те, що краса іноді криє в собі приховану небезпеку. Та якщо бути дуже обережним, навіть такі особливі рослини можуть приносити користь.

 

0