Неотруйні змії острову Кіпр

На Кіпрі живе багато видів змій, більшість із яких – неотруйні. Від маленьких, аж до самих великих, вони є «санітарами» лісів і полів і контролюють чисельність не лише гризунів, а й одні одних, бо для однієї змії вполювати іншу – цілком звичне явище. У цій статті ми розповімо вам про те, як живуть ці плазуни, де вони водяться і як виглядають.

великий полоз

Самим великим за розмірами з-поміж неотруйних змій Кіпру вважається великий полоз (Coluber jugularis), його довжина може сягати аж 3-х метрів. Розпізнати його доволі легко – ця змія повністю чорного кольору, з легким синім відтінком. Цей вид поширений на території всього острова, тож на нього найчастіше можна натрапити під час прогулянок за містом. Ці змії полюбляють доволі відкриті і сухі місця, з рослинністю, або каменями, а вранці часто виповзають на дорогу, тому часто гинуть під колесами автівок. Оскільки ці змії дуже вправно борються з гризунами, фермери дуже раді появі на своїй території цих плазунів, а іноді навіть спеціально закуповують їх для такої «роботи». Великий полоз починає свою активність наприкінці березня, або на початку квітня. Разом з тим, на відміну від деяких інших видів, при зустрічі з людиною він не намагатиметься втекти, а згорнеться у клубок і загрозливо шипітиме у ваш бік. Якщо ви не відреагуєте на попередження, змія кинеться на вас і вкусить. Хоча полози не мають отрути, але укус великого полоза досить болючий і довго гоїться, тож краще від цього полоза триматися якнайдалі.

 

свинцевий полоз

Наступним, не менш цікавим представником кіпрських змій із нашого списку є свинцевий полоз (Coluber nummifer). Особливість цього виду змій – маскування під найотрутнішу змію Кіпру – гюрзу. Але на відміну від гюрзи, тіло цього полоза трошки «вужче», а хвіст помітно довший і тонший. Ще однією очевидною відмінністю є око полоза – у нього кругла зіниця, тоді як у гюрзи – вертикальна. Максимальна довжина цього плазуна – 1,7 метри. При цьому, характер цієї змії такий самий, як і у великого полоза. Свинцевий полоз теж не тікатиме, а приготується до атаки. Єдина відмінність, що хоча полоз не має отрути як такої – його слина доволі токсична і при укусі може викликати місцеве отруєння.

 

оливковий полоз

Особливим за своїм забарвленням є оливковий полоз (Coluber najadum). Від синьо-коричневого на голові, до сіро-коричневого біля хвоста, ця змія мимоволі приверне до себе увагу. Максимальна довжина – 1,4 метри. Основою раціону оливкового полоза є ящірки, а полює він у світлу пору доби, уникаючи денної спеки. За своєю поведінкою, в разі загрози, цей вид, на відміну від двох попередніх, не погрожуватиме вам шипінням, а одразу кинеться кусати, тому краще його не провокувати і не пробувати зловити.

 

 

кіпрський полоз

Дуже рідкісним і фактично вимираючим видом вважається нещодавно відкритий на Кіпрі кіпрський полоз (Coluber cypriensis). В довжину він може досягати 1,15 метра. Колір шкіри – від сіро-коричневого, аж до чорного. А відрізнити від інших видів можна за характерними вкрапленнями білих «лусочок» на спині, тоді як хвіст залишається однотонним. А також за чітким білим контуром довкола кожного ока. Цей вид ще мало вивчений, відомо, що його можна зустріти на висоті до 2400 метрів, а живе він в лісах Тродосу та Пафосу.

 

 

 

сліпозмійка

Доволі незвичним виглядом привертає до себе увагу змія сліпозмійка (Typhlops vermicularis). Її розміри – до 42 сантиметрів в довжину і приблизно сантиметр у діаметрі, завдяки чому вона дуже нагодує дощового хробака. Ця маленька змія живе в підземних норах і харчується дрібними комахами. В період дощів, коли її нори заливає водою – виповзає на поверхню. Як і інші змії – відкладає яйця, але молодняк після появи не виповзає на поверхню, а заривається ще глибше в грунт. На поверхні молодняк можна буде побачити лише в наступному сезоні. Ця змія повністю безпечна для людини.

 

амфісбена

Ще однією, не менш загадковою підземною змією є амфісбена (Blanus strauchi). Як і сліпозмійка, вона теж харчується комахами. Завдяки підземному способу життя, ця змія може рухатися однаково вправно не лише головою вперед, а й хвостом, через що про цю змію придумали чимало легенд. Її довжина – лише 20 сантиметрів, а живе вона переважно в рихлій землі, де легше прокладати собі нори.

 Звісно, наш короткий огляд не охопив всіх неотруйних змій Кіпру, але дав уявлення про велике видове різноманіття плазунів цього острову. І пам’ятайте, якою б не була змія, не залежно від того, любите ви плазунів чи боїтеся їх, до змій, як і до всього живого, треба ставитися з повагою. Не нищити їх умисно та не сприймати упереджено, адже вони – невід’ємна часточка нашої екосистеми.

0