Чи є на Кіпрі павук «Чорна Вдова»?

Зустріч із павуком, та ще й з великим, а особливо якщо він отруйний і кусається – кошмар чи не для кожного туриста. І ще можна зрозуміти, якщо ви натрапите на це багатоноге створіння десь за містом, в кущах і заростях… та коли такий гість сам приходить до вашого дому – це все змінює…

За офіційною статистикою влади Кіпру, на острові не живуть отруйні і небезпечні види павуків. І мабуть можна було б вірити їм на слово і тішити себе відсутністю подібних загроз, якби не один цікавий випадок. У 2010 році відомий редактор журналу «New Time» – Стів Мосс, зробив несподіване повідомлення. Він приголомшено поділився новиною про те, що його син натрапив на павука чорна вдова (Latrodectus) біля веранди дому, в районі Пафосу. Оскільки павук був дуже схожим на одного із найотрутніших у світі, Стів вирішив, що задля власного спокою краще впіймати тварину і віднести де спеціаліста, який би підтвердив або спростував його припущення. Яким же великим було здивування Мосса, коли фахівець підтвердив той факт, що вони впіймали саме чорну вдову. При спробах поговорити із місцевими мешканцями про свою несподівану знахідку, всі тільки сміялися, запевняючи, що на Кіпрі немає отруйних павуків. Цієї ж думки вперто дотримується і офіційна влада Кіпру, свято запевняючи, що навіть якщо когось вкусить якийсь павук, місцевим медикам вистачить досвіду, щоб допомогти потерпілому.

В той же час, науковець із Центру екологічних досліджень підтвердив, що й раніше зустрічав тут павуків, дуже схожих на чорну вдову. Але за його власним переконанням – це не той вид, який живе у Південній Америці, а найімовірніше – якийсь інший. Сьогодні відомо 31 вид чорної вдови. Але говорити про те, що за павуки живуть саме тут, без проведення спеціальних досліджень було б не коректно. Про знайденого павука не можна сказати, наскільки він отруйний, бо отруйні види, як і павуки в цілому, ще не настільки добре вивчені.

Що ж до чорної вдови, вважається, що його отрута у 15 разів сильніша за отруту гримучої змії. Зі всіх, кого кусає цей вид, смертельні лише 5% випадків. У групі ризику – діти, люди похилого віку, та ті, хто страждає гіпертонією. Відтак, фахівці із каліфорнійського університету запевняють, що якщо ви вчасно звернетеся по допомогу і не є у групі ризику – вас найімовірніше вилікують.

Цікаві факти

  • До 2010 року павук чорна вдова вважався найотрутнішим у світі, поки не виявилося, що самими отруйними є павуки-солдати.
  • Назва «чорна вдова» закріпилася за цими павуками через те, що самки з’їдають самців одразу після спарювання.
  • Самиці чорної вдови дещо крупніші за розмірами і отруйніші, ніж самців їх же виду.
  • Отрута чорної вдови нейротоксична. Місця укусу ви не побачите, але відчуєте його, ніби укол голокою.
  • Відчутна реакція на отруту павука проявиться через 30-60 хв.: спазми м’язів, сильний біль у животі, який розповсюдиться на все тіло. В додачу до цього – сильне потовиділення, гіпертонія, задишка, тривожність, головний біль, загальна слабкість, блювота, тахікардія, фасцикуляція, парестезія, гіперрефлексія, нетримання сечі, іноді – ниркова недостатність. Зниження болю можливе через 12 годин, хоча у наступні дні і тижні біль знову може посилитися.
  • Якщо впродовж години не ввести антидот, внаслідок укусу може настати смерть.
  • У кращому випадку, з досвіду лікарів, в постраждалого ймовірно залишаться порушення нервової системи та назавжди погіршитися психічний стан.

 

0