Одна єдина тюрма на Кіпрі

Кіпр – одне із тих місць для відпочинку, які входять в число самих безпечних за криміногенною обстановкою. Населення Кіпру – понад мільйон жителів, однак тюрма на Кіпрі лише одна! Вона була побудована британцями в Нікосії дуже давно, ще у 1894 році і відтоді аж до сьогодні продовжує приймати в’язнів.

Згідно з планом, приміщення будівлі було розраховане на проживання 350 ув’язнених, однак реальна кількість утримуваних в’язнів майже вдвічі більша. В зв’язку з цим, влада Кіпру ще у 2007 році оголосила про намір побудувати нові корпуси та збільшити загальну кількість камер.

Що цікаво, за законами Кіпру притягувати до кримінальної відповідальності можна вже з 12 років, а повну кримінальну відповідальність тут присуджують уже з 16 років. При чому, спектр відповідальності – від виплати штрафів, шмагання батогами, аж до пожиттєвого ув’язнення. Що цікаво, законодавчо, аж до 2000 року тут діяла смертна кара, хоча на практиці востаннє вона була застосована ще у 1962 році.  Та після того як Кіпр ратифікував протокол Європейської конвенції з прав людини, смертна кара була вилучена із його законів.

Центральна тюрма Кіпру має свою специфіку – тут немає поділу за віком чи статтю, і ув’язнені довший час не мали поділу за важкістю злочинів, тобто в одній камері могли перебувати як затятий рецидивіст, так і той, хто потрапив сюди вперше і за незначне порушення. Більшість ув’язнених – чоловіки, при чому, значна частина із них – не корінні мешканці, а іноземці із 52 країн світу. Тож тюрма Кіпру – одна із самих інтернаціональних.

Праця в тюрмі

Як і у інших тюрмах світу, центральна тюрма Кіпру пропонує своїм в’язням офіційну оплачувану роботу, з відрахуваннями у страховий фонд. Можливі спеціальності – сантехнік, кухар, коваль, художник, електрик, будівельник, перукар, механік, садівник та інші. Тюрма старається забезпечувати себе харчами, вирощуючи фрукти і овочі на 8 гектарах власних земель. Якщо з’являються надлишки, то їх збувають на ринку.

Освіта у тюрмі

За бажанням в’язнів, вони можуть пройти курс навчаннях згідно однієї чи кількох навчальних програм. У в’язничній школі працюють близько 12 викладачів, які допоможуть охочим у вивченні ряду предметів, зокрема – володіння комп’ютером, графічний дизайн, живопис, мозаїка, іконопис, музика, кулінарія, ремесла, грецька та англійська мови. У разі проходження навчального курсу, учень отримає атестат про свою освіту.

Основні небезпеки

Як визнає дирекція виправного закладу, дуже часто трапляється так, що потрапивши за грати, саме в тюрмі в’язень стає наркоманом. Джерела постачання наркотиків охорона коментувати не хочу, дирекція підозрює, що охорона теж може бути до цього причетна, але досі все це – лише припущення.

Окрім цього, серйозною проблемою тривалий час була відсутність поділу в’язнів за тяжкістю злочинів. В зв’язку з цим, доволі часто у тюрмі траплялися акти насильства та зґвалтувань між ув’язненими, а також жорстоке ставлення з боку персоналу. Умови утримання були вкрай важкими – переповнені камери, нерегулярне водо та електропостачання. Все це вплинуло на настрої в тюрмі та спричинило бунти і хвилю самогубств. Якщо за 2011 рік 20 злочинців позбавили себе життя, то у 2013 році ця цифра різко сягнула до 50. Останнім гучним бунтом стали події у січні 2014 року, коли для придушення безладів у тюрмі влада Кіпру викликала спецназ.

Ця подія таки змусила владу прислухатися до проблем в’язнів та звернути увагу на тотальну корупцію в стінах виправного закладу, який жив за власними неписаними законами. Щоб виправити ситуацію, поліція отримала дозвіл переглядати відео з камер нагляду та проводити обшуки персоналу в’язниці. Тоді ж влада вирішила таки відокремити рецидивістів від тих, хто провинився у дрібних правопорушеннях. Було прийнято рішення врегулювати відносини і степінь відповідальності персоналу на законодавчому рівні. Періодично проводити анонімні опитування в тюрмі щодо умов утримання. Також було проведено амністію для 80 в’язнів, що сиділи за економічні злочини.

Щодо побутових умов, то в’язням нарешті увімкнули цілодобове постачання гарячої води та електрики, дозволили грати у відеоігри, збільшили кількість телефонних дзвінків, та допустили в’язнів до участі у спортивних змаганнях.

0