Неповторний Собор Святої Софії або мечеть Селімійе

Історія цього унікального «собору-мечеті» в Нікосії почалася в 1209 році. Собор планувався як нове величне місце для коронації тут майбутніх правителів Кіпру. Багато знаменитих архітекторів і художників того часу були залучені до ємкого і складного процесу будівництва. Тодішнім католицьким єпископом, що заклав перший камінь собору, був Тьєррі. В кінці XIV століття Собор Святої Софії був нарешті завершений. Тодішній Папа Римський настільки зрадів цій події, що пообіцяв будівельникам собору відпустити всі їхні гріхи за майбутні 100 днів.

Варто відзначити, що Собою Святої Софії таки встиг послужити своїй основній меті і в ньому дійсно проводили коронацію правителів Кіпру. Але все закінчилося з приходом Османської імперії в 1571 році. Не знайшовши гідного місця для поклоніння Аллаху, османи вирішили цю проблему просто перебудувавши християнський собор в мечеть. Ось так, колишній Собор Святої Софії невдовзі перетворився на мечеть Селімійе.

У процесі перебудови, все внутрішнє оздоблення храму було знищене та добудовано два мінарети. Але навіть у такому вигляді проглядається чіткий готичний європейський стиль, який сильно відрізняється від будівель на Близькому Сході.

Звичайно, християни були не раді такому повороту подій, їх величну святиню відібрали під свої потреби завойовники. Але за багато років, нові покоління кіпрських християн звели собі нові красиві святині, а мусульмани з великим трепетом і повагою ставляться до тієї, яку колись собі привласнили.

З 1975 року колишній Собор Святої Софії, а нині – мечеть Селімійе, належить Турецькій Республіці Північного Кіпру.

0