Монастир Айа-Напи – самий «щасливий» на Кіпрі

Дуже часто, історії багатьох святинь розповідають про похмурі часи, коли на них нападали, грабували, палили, або траплялися природні нещастя, які теж завдавали шкоди обителі. Але монастир Айа-Напи жодного разу (!) за всю історію свого існування не піддався якомусь із цих нещасть, за що його справедливо можна назвати самим щасливим.

Монастир Айа-Напи був заснований у XV столітті. Кажуть, що одного разу мисливець натрапив в лісі на печеру, а в ній знайшов ікону Діви Марії, яку, найімовірніше, там сховали ще в VIII столітті. Жителі прилеглого села дуже зраділи знахідці і сприйняли її як знамення для створення на тому місці монастиря. Спочатку звели каплицю, а незабаром і сам монастир, який іноді ще називають Монастирем Мадонни Лісу. З того часу монастир і стоїть у своєму первісному вигляді. Єдиний раз його «ремонтували» у 1950 році з ініціативи місцевої влади, але з XVIII століття обитель перестала бути діючою. Спочатку монастир Айа-Напи був жіночим, пізніше, з приходом Османської імперії, став чоловічим а зараз – пустує. Тільки в церкві, збудованій поруч з ним у 1994 році, досі служать молебні та богослужіння, там же зберігається і стародавня ікона.

Територія монастиря дуже красива – клумби, квіти, затишні куточки, навіть альтанка з фонтаном. Є легенда, що цей фонтан створений на честь однієї венеціанської дівчини. Вона була з багатого дому, але закохалася в бідного хлопця, через що вирішила піти в монастир, оскільки батьки були проти нерівного шлюбу. Ця черниця, за переказами, і посадила те дерево, яке досі зростає біля монастиря. А її могила знаходиться недалеко від альтанки з фонтаном.

Не дивлячись на розташування в дуже багатолюдному курортному містечку, ця обитель, всупереч швидкому та гучного ритму життя навколо, зберігає тишу і спокій, немов за стінами Айа-Напи просто зупинився час. А на храмове свято Богородиці (8 вересня), в монастирі проводять культурно-релігійний фестиваль.

Підсумок

Монастир Айа-напи – дуже красива пам’ятка архітектури. Із колись християнської святині, він перетворився на привабливе місце для туристів. Тут є що подивитися, тож монастир Айа-напи – місце, справді варте вашої уваги.

0