Фортеця Кіренії

Фортеця Кіренії знаходиться на території Північного Кіпру і входить в число найбільш відвідуваних туристами місць. Вражаючі розміри її високих стін, які місцями досягають ширини в 38 метрів, не можуть не здивувати.

Фортеця Кіренії в її нинішньому вигляді, звичайно ж, була побудована не одразу. У різні часи та епохи це портове місто змінювало та розбудовувало споруду фортеці. Початком заснування даної фортифікації прийнято вважати VII століття, коли візантійці зводили укріплення для захисту від арабів. Хоча відомо, що ще задовго до цього, в період Стародавнього Риму, тут теж було якесь захисне спорудження.

Новим витком в житті фортеці Кіренії став прихід до влади Лузіньянів, які за 1208-1211 рік помітно змінили її зовнішній вигляд. Саме вони перетворили фортифікацію в «неприступну вежу» з відмінною репутацією. Їх стараннями фортеця «обросла» кутовими баштами, була побудована королівська резиденція з «парадним входом», а також каплиця Святого Георгія. Інакше кажучи, звичайна бойова фортеця потихеньку перетворилася на укріплений портовий замок. Саме тут, під час нападів генуезців (в 1373 році), королі Кіпру ховалися від ворогів. Є відомості і про те, що в XV столітті, при королеві Шарлоті, замок витримав облогу, що тривала 4 роки! Що цікаво, воїни, які тримали замок в облозі, на чолі з незаконнонародженим братом королеви – Джеймсом, навіть і не думали штурмувати фортецю. Вони хотіли «викурити» королеву «ізмором». Можна сказати, вони таки досягли своєї мети. Коли продовольства майже не залишилося, Шарлота втекла на Родос, а її гарнізон змушений був капітулювати.

Подальші нові добудови портового замку-фортеці були зроблені після того, як Кіпр у 1489 році визнав над собою владу Венеції. Вже до 1540 році замок був оновлений «в ногу з часом»: башти були посилені, а стіни пристосували для установки гарматної артилерії. Саме в такому вигляді фортеця-замок і стоїть по нинішній день.

Звичайно ж, час минав, і влада багато разів змінювалася, але фортецю вже ніхто не брався перебудовувати. У 1570 році замок перейшов під владу османів, які користувалися його стінами як військовою базою. У 1878 році, коли Кіпр опинився під протекторатом Великобританії, замок перетворився на поліцейську базу. Набагато пізніше, вже в 1950 році, фортифікацію передали Кіренійскому департаменту старожитностей, але у зв’язку з нестабільною ситуацією в регіоні і постійними хвилюваннями, ще 9 років фортифікація служила військовим потребам. І тільки в 1959 році будова остаточно перейшло під управління Кіренійского департаменту старожитностей. Нові «господарі» провели реконструкцію будівлі, а вже в 1960 році замок-фортецю відкрили для відвідування туристів. Хоча, відкрили – це напевно голосно сказано: через три роки, під час греко-турецьких хвилювань, форпост знову виконував свої військові функції і став місцем розміщення сил Кіпрської національної гвардії. А в 1974 році Кіренія була остаточно захоплена турками.

Сьогодні, фортеця Кіренії стала місцем розміщення Музею корабельних аварій. Там зберігається унікальна у всьому світі знахідка – судно, яке затонуло приблизно у ІІІ столітті до нашої ери! Його знайшли біля берегів Кіренії на глибині 30 метрів і підняли разом зі всім інвентарем, який був на його борту. За оцінками фахівців, корабель досягав 15 метрів в довжину і затонув після зіткнення з піратами. Операція з підняття судна тривала цілих 2 роки, а збирали судно з майже 6000 уламків. Крім корабля з дна вдалося підняти винні амфори, чаші для пиття, глечики для масла, бронзовий казан та інші прості речі. З усього цього вчені зробили висновок, що до аварії корабель був пограбований і тільки потім затоплений. Республіка Кіпр дуже пишається своєю знахідкою, так що зображення цього корабля було вигравірувано на кіпрських монетах.

Підсумок

Фортеця Кіренії – справді цікаве місце для відвідування туристами. У її стінах зібрано дуже багато речей із різних епох, які відкривають завісу таємниці на життя колишніх століть. Кожна знахідка музею – це шматочок історії, які спільно складають велику і багату історію стародавнього Кіпру. Приїжджайте і ви про це не пошкодуєте!

0